סרטי השבוע 14.10-20.10

שבוע עמוס מצפה לנו, עם הרבה קולנוע סקנדינבי בסינמטקים, כמה מהסרטים המסקרנים של פסטיבל חיפה בתל אביב, ביוגרפיות דוקומנטריות על אנדי וורהול וג'רי לואיס ביס דוקו, ומערבון אינדי שמעולם לא הוקרן בישראל ביס 3. מי שיצפין עד חיפה יזכה לראות סרט יפני משובח מ-1971, ולמי שירד לירושלים מחכות שתי פנינים מ-1986. צפייה מהנה.

יום ראשון 14.10

יס דוקו

22:00 – אנדי וורהול: הדוקו (ריק ברנס, 2006, ארה"ב, 120 דקות)

סרט דוקומנטרי שנוצר במסגרת הרצועה American Masters של רשת PBS (שבה גם נוצר הסרט הדוקומנטרי החדש על וודי אלן), על אייקון התרבות, אמן הפופ-ארט והקולנוען האקספירמנטלי אנדי וורהול. לורי אנדרסון מקריינת והבמאי הוא ריק ברנס, אחיו של קן ברנס ודוקומנטריסט בעל שם בזכות עצמו. הסרט במקור הוא ארבע שעות, אך ערוץ יס דוקו החליט לשדר רק את החלק הראשון השבוע, ואת השני בשבוע הבא.

סינמטק תל אביב

19:00 – אבק הזמן (תיאו אנגלופולוס, 2008, יוון/צרפת/איטליה, 125 דקות)

סרטו האחרון של הבמאי היווני הגדול וחלק שני בטרילוגיה שבאמצע צילום החלק האחרון בה הוא נהרג בתאונת דרכים. בדומה לסרטו מבטו של אודיסאוס, גם כאן עומד במרכז הסרט במאי יווני העונה לשם A ומשוחק על יידי שחקן אמריקאי (אז היה זה הארווי קייטל, כאן ווילם דפו). וכמו במרבית יצירותיו, הסרט עוקב אחר מסעה של הדמות להתחקות אחרי היסטוריה פרטית שדרכה נפרשת גם ההיסטוריה של המאה העשרים, דרך שימוש בשוטים ארוכים וירטואוזיים, טישטוש בין רבדים שונים של זמן, ומיזנסצנות שבהן דמויות יוצאות ונכנסות לתוך תיאטרון ההיסטוריה שהוא הקולנוע שלו.

סינמטק ירושלים

18:00 – האחו הבוכה (תיאו אנגלופולוס, 2004, יוון/צרפת, 170 דקות)

במקביל יוקרן בירושלים הסרט הראשון בטרילוגיה, שעוקב אחרי סיפורה של משפחה של פליטים יוונים מאודסה שחוזרים ליוון לאחר המהפכה הבולשביקית, רק כדי לחוות על בשרם את מלחמת האזרחים והכיבוש הנאצי שני עשורים אחר כך. כל מה שאמרתי על סגנונו של אנגלופולוס תקף גם כאן, רק שפה רוחב היריעה גדול יותר, הן מבחינת התקופה הנפרשת בסרט הן ומבחינת האורך של הסרט עצמו.

21:30 – בוקר טוב בבילוניה (פאולו וויטוריו טאביאני, 1986, איטליה/ארה"ב/צרפת, 117 דקות)

סרטם ספוג אהבת הקולנוע והאמנות של האחים טאביאני, על צמד בוני תפאורות בראשית המאה העשרים, שמתגלגלים לסט עצום המימדים של אי סובלנות של  ד.וו. גריפית'.

אבק הזמן. תיאטרון ההיסטוריה של אנגלופולוס

יום שני 15.10

סינמטק תל אביב

18:00 – הרפתקת המלט (סטינסלב סמרדייב, 2008, בולגריה, 81 דקות)

אחד מהטרטים המסקרנים בשבוע הקולנוע הבולגרי שמתרחש כעת בסינמטקים. סרט תעודה אקספירמנטלי שמתעד ניסיון (שמזכיר ברוחו את וורנר הרצוג) להעלות גירסת מונולוג להמלט על פסגת הר בולגרי. ללכת לסרט בולגרי עלום שם זו יריה באפלה, אבל היא יכולה להשתלם.

סינמטק ירושלים

21:00 – אוסלו, 31 לאוגוסט (יואכים טרייר, 2011, נורבגיה, 96 דקות)

ראו יום חמישי.

יום שלישי 16.10

יס 3

22:00 – המשלחת של מיק (קלי רייכרדט, 2010, ארה"ב, 99 דקות)

מאחורי השם העברי המוזר נמצא Meek's Cutoff, אחד מהסרטים העצמאיים החשובים של לפני שנתיים. זהו סרטה הרביעי של קלי רייכרדט, אחת מהבמאיות החשובות שפועלות כרגע באמריקה, ושיתוף הפעולה השני שלה עם מישל וויליאמס אחרי וונדי ולוסי. למעשה, הקרנתו בלווין היא סוג של נס, כיוון שהוא לא הוצג בישראל מעולם, לא בהקרנות מסחריות או בשום פסטיבל. זהו מערבון עצמאי, מהורהר ונשי,  וכמו כל סרטיה של רייכרדט, זהו סרט מסע. השילוב בין שתי האסתטיקות המאוד אמריקאיות של המערבון וסרט המסע והטיפול הייחודי שנותנת להם רייכרדט הופכים את הסרט הזה למעניין במיוחד עבור מי שנמשך לסוג כזה של קולנוע.

יס דוקו

22:00 – ג'רי לואיס: שיטות להשתגע (גרג בארסון, 2011, ארה"ב, 115 דקות)

לא הייתי ממליץ על סרט דוקומנטרי טלוויזיוני אלמלא הנושא שלו, ולמרות שאני לא מעריץ של ג'רי לואיס, עדיין מרתק לראות את סיפור החיים של האיש שנחשב בשנות החמישים והשישים לאוטר קולנועי, זכה להצלחה מסחררת, שלט בכל פרט בסרטיו ואפילו הוערץ על ידי מבקרי הגל החדש. כיום הוא בן 85 ועדיין פעיל ומלא אנרגיה. בין המרואיינים בסרט שמספרים על השפעתו עליהם נמצאים אלק בולדווין, צ'בי צ'ייס, בילי קריסטל, קארל ריינר, אדי מרפי וג'ון לנדיס.

סינמטק ירושלים

21:00 – אבק הזמן (תיאו אנגלופולוס, 2008, יוון/צרפת/איטליה, 125 דקות)

ראו יום ראשון.

סינמטק חיפה

19:00 – משחקת באש (יאסוזו מאסומורה, 1971, יפן, 89 דקות)

למי שלא יצא לו לתפוס את הרטרוספקטיבה ליאסוזו מאסומורה כשהוקרנה בתל אביב וירושלים, בחיפה היא עדיין רצה. זהו במאי ייחודי ואקצנטרי שגם איכות הסרטים שלו לא אחידה, אבל זהו בעיני אחד המוצלחים שהוקרנו ברטרוספקטיבה. סרט התבגרות אלים על בחורה המתאהבת באיש יאקוזה צעיר שבתחילה מתנהג אליה בגסות אך עם הזמן מנסה להציל את שניהם מהעולם חסר הרחמים שאליו הם נשאבו. מאסומורה משלב בין פלאשבקים וקטעי דמיון אלימים מאוד, רק בשביל לחזור לסיפור המרכזי שמתאר את הניסיון להתחמק מאותה אלימות, מה שיוצר אפקט רגשי חזק ומרתק.

המשלחת של מיק. מערבון מסע אינדי

יום רביעי 17.10

סינמטק תל אביב

16:30 – סיפורו של צעיר עני (אטורה סקולה, 1995, איטליה/צרפת, 118 דקות)

בלי סיבה מיוחדת מוקרנים החודש כמה מסרטיו של הבמאי האיטלקי החשוב הזה, למרות שלא מדובר ברטרוספקטיבה והם לא בהכרח סרטיו המשמעותיים ביותר. זהו כנראה הזניח שבהם, דרמת מתח על זקן (בגילומו של השחקן הקומי הותיק אלברטו סורדי) שמציע לשכנו הצעיר לרצוח את אשתו. הצעיר אמנם מסרב, אבל מסתבך לאחר שהאישה נהרגת וכסף נעלם מדירתם.

יום חמישי 18.10

סינמטק תל אביב

21:30 – אוסלו, 31 לאוגוסט (יואכים טרייר, 2011, נורבגיה, 96 דקות)

במקביל לשבוע הקולנוע הבולגרי מתרחש גם שבוע הקולנוע הנורבגי, שנושא בחובו סרטים יותר מעניינים, ממדינה שנמצאת בסוג של פריחה קולנועית בשנים האחרונות.  למשל, כבר באותו היום ב19:00, יוקרן תדליק אותי לעזאזל, דרמת התבגרות שזכתה לכמה תגובות חיוביות כשהוקרנה בחודש שעבר בפסטיבל חיפה. אך המנה העיקרית היא הסרט הזה (שגם הוצג בחיפה), השני של הבמאי העולה יואכים טרייר, שהוצג בפסטיבל קאן האחרון במסגרת מבט מסוים. הסרט מציג יום אחד בחייו של צעיר הנגמל מסמים וחוזר לעיר הבירה שם הוא מתעמת עם תחושת ההחמצה שמלווה את חייו, בסגנון שמדגיש את עולמו הפנימי המסוכסך והכאוטי.

יום שישי 19.10

 סינמטק תל אביב

16:30 – אבאלון (אקסל פטרסן, 2011, שבדיה, 79 דקות)

בנוסף לשבוע הקולנוע הנורבגי, מתארח השבוע גם במאי שבדי בסינמטק, והוא אקסל פטרסן שעל סרטו אבאלון אמנם לא שמעתי, אבל העלילה שמתארת איש חיי לילה שהוא עבריין לשעבר ובעל נוסטלגיה לאייטיז נשמעת מסקרנת. הסרט זכה בפרס פיפרסקי בפסטיבל טורונטו ובתום ההקרנה הבמאי ישאר לשיחה (שניתן לקוות שלא תהיה מביכה יותר מדי כנהוג בסינמטק) עם הקהל.

22:00 – ברברה (כריסטיאן פצולד, 2012, גרמניה, 108 דקות)

עוד סרט שמגיע לתל אביב במהרה מפסטיבל חיפה הוא אחד הסרטים הגרמניים המוערכים של השנים האחרונות, שזכה בפרס דב הכסף בפסטיבל ברלין האחרון. כמו סרט גרמני ידוע שם אחר מהשנים האחרונות, גם זה מתרחש בשנות השמונים במזרח גרמניה. הדמות שנותנת לסרט את שמו היא רופאת ילדים המועברת לכפר בשל ניסיונה לצאת מהארץ, ובזמן שהיא מסתגרת בעולמה ומתכננת את בריחתה יחד עם מאהבה, נוצר קשר בינה ובין הבוס שלה ועולמה מתערער עוד יותר.

סינמטק ירושלים

21:30 – כמו מישהו מאוהב (עבאס קיארוסטמי, 2012, צרפת/יפן, 109 דקות)

טרום בכורה לסרטו החדש של גדול במאי איראן עבאס קיארוסטמי, שממשיך לעבוד מחוץ למולדתו לאחר סרטו הקודם שצולם בצרפת. הסרט הנוכחי מתרחש ביפן, ומציג את הקשר שנרקם בין גיישה צעירה ופרופסור זקן ועדין נפש אליו היא נשלחת.

22:00 – קאראווג'ו (דרק ג'רמן, 1986, בריטניה, 90 דקות)

סרטו של דרק ג'רמן על ענק הציור האיטלקי, שמנסה לשלב בין אסתטיקות מודרניות, ניאו-ריאליסטיות ורנסנסיות בשביל ליצור ביוגרפיה תקופתית בלתי שגרתית ומרהיבת עין. בין השחקנים ניתן למצוא את שון בין, רובי קולטריין ואפילו את טילדה סווינטון בראשית דרכה בתפקיד קטן.

קאראווג'ו. ביוגרפיה בלתי שגרתית ומרהיבת עין

יום שבת 20.10

סינמטק תל אביב

18:45 – דב"א – סיפורו של גיבור מקומי (לוי זיני, 2012, ישראל, 75 דקות)

הקרנת בכורה תל אביבית לסרט התעודה המסקרן על דן בן אמוץ, שהתחרה בפסטיבל ירושלים האחרון. בן אמוץ הוא דמות קלאסית לביוגרפיה תיעודית – פרובוקטיבית, מלאת סתירות, מיתית ומוחצנת. רשימת המרואיינים המכובדת שכוללת בין היתר את אורי אבנרי, חוה אלברשטיין, עמוס עוז ואמנון דנקנר מעוררת תקווה שהסרט יצליח למצות חלק מהפוטנציאל האדיר שדמות כזאת נותנת לסרט דוקומנטרי.

21:00 – מרגרט (קנת' לונרגן, 2011, ארה"ב, 150 דקות)

אולי הסרט המסקרן ביותר שהוקרן בפסטיבל חיפה האחרון, מוקרן בהקרנה חד פעמית בתל אביב באדיבותו. סרטו הכמעט מקולל של קנת' לונרגן, הבמאי עטור השבחים של מישהו לסמוך עליו (שיוקרן השבוע ביום שלישי ב-21:30 בערוץ יס 1). לקחו לו 11 שנים עד שיצא סרטו הבא, שצילומיו הסתיימו כבר ב2005, עמד במרכז מאבק משפטי עם האולפנים, קוצץ (וזה מעט מאכזב שהגירסה שתוקרן היא לא זו של השלוש שעות שקיימת כבר בדי.וי.די) ולא זכה להפצה מסחרית רחבה בארה"ב. אנה פאקווין מככבת כצעירה שעדה לתאונת דרכים שמשנה את חייה וחיי הסובבים אותה. לפני הסרט תהיה הרצאת מבוא של ירון שמיר, ולמנויים שמתכננים להגיע אחריה כדאי לאסוף את הכרטיסים לפני תשע, כיוון שהסינמטק מציע אותם למכירה ברגע ששעת ההקרנה עברה, כפי שלמדתי לצערי על בשרי.

One Response to סרטי השבוע 14.10-20.10

  1. פינגבאק: סרטי השבוע 21.10-27.10 « ארכיסינמה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: